Хоендубрау

Координати: 51°14′40″N 14°40′17″E / 51.24444° СГШ; 14.67139° ИГД / 51.24444; 14.67139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоендубрау/Висока Дубрава

Hohendubrau/Wysoka Dubrawa

Основно училиште во Гебелциг
Основно училиште во Гебелциг
Основно училиште во Гебелциг
Хоендубрау/Висока Дубрава во рамките на Германија
Хоендубрау/Висока Дубрава
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Диза
Градоначалник Ханс-Херман Чишанк
Основни податоци
Површина 45,42 км2
Надм. височина 132 м
Население 1.881 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02906
Повик. бр. 035876 oder 035932
Местоположба на Хоендубрау/Висока Дубрава во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°14′40″N 14°40′17″E / 51.24444° СГШ; 14.67139° ИГД / 51.24444; 14.67139

Хоендубрау (германски: Hohendubrau) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)