Бертсдорф-Херниц

Координати: 50°53′20″N 14°44′30″E / 50.88889° СГШ; 14.74167° ИГД / 50.88889; 14.74167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бертсдорф-Херниц
Поглед на Бертсдорф
Поглед на Бертсдорф
Поглед на Бертсдорф
Бертсдорф-Херниц во рамките на Германија
Бертсдорф-Херниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Олберсдорф
Месни единици 2
Градоначалник Кристијан Линке
Основни податоци
Површина 17,98 км2
Надм. височина 309 м
Население 2.046 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 114 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02763
Повик. бр. 03583
Портал bertsdorf-hoernitz.de
Местоположба на Бертсдорф-Херниц во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 50°53′20″N 14°44′30″E / 50.88889° СГШ; 14.74167° ИГД / 50.88889; 14.74167

Бертсдорф-Херниц (германски: Bertsdorf-Hörnitz) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)