Шенбах (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенбах
Поглед кон Шенбах
Поглед кон Шенбах
Шенбах (Саксонија) is located in Германија
Шенбах (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Нојзалца-Шпремберг
Градоначалник Уве Петрутис
Основни податоци
Површина 9,08 км2
Надм. височина 380 м
Население 1.083 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 119 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02708
Повик. бр. 035872
Портал www.gemeinde-schoenbach.de
Местоположба на Шенбах во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°4′0″N 14°34′0″E / 51.06667° СГШ; 14.56667° ИГД / 51.06667; 14.56667Координати: 51°4′0″N 14°34′0″E / 51.06667° СГШ; 14.56667° ИГД / 51.06667; 14.56667

Шенбах (германски: Schönbach) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Се наоѓа многу блиску до пограничната линија со Чешка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)