Кенигсхајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кенигсхајн
Поглед кон Кенигсхајн
Поглед кон Кенигсхајн
Поглед кон Кенигсхајн
Грб на Кенигсхајн
Кенигсхајн во рамките на Германија
Кенигсхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Рајхенбах
Градоначалник Зигфрид Ланге
Основни податоци
Површина 19,52 км2
Надм. височина 233 м
Население 1.165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02829
Повик. бр. 035826
Портал www.koenigshain.com
Местоположба на Кенигсхајн во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°11′N 14°52′E / 51.183° СГШ; 14.867° ИГД / 51.183; 14.867Координати: 51°11′N 14°52′E / 51.183° СГШ; 14.867° ИГД / 51.183; 14.867

Кенигсхајн (германски: Königshain) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)