Ротенбург (Горна Лужица)

Координати: 51°20′0″N 14°58′0″E / 51.33333° СГШ; 14.96667° ИГД / 51.33333; 14.96667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ротенбург
Административна зграда во Ротенбург
Административна зграда во Ротенбург
Административна зграда во Ротенбург
Грб на Ротенбург
Ротенбург (Горна Лужица) во рамките на Германија
Ротенбург (Горна Лужица)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Ротенбург (Горна Лужица)
Градски единици 7
Градоначалник Ханс-Дитмар Дорман
Основни податоци
Површина 72 км2
Надм. височина 160 м
Население 4.405 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02929
Повик. бр. 035891
Портал www.rothenburg-ol.de
Местоположба на градот Ротенбург во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°20′0″N 14°58′0″E / 51.33333° СГШ; 14.96667° ИГД / 51.33333; 14.96667

Ротенбург или службено познат како Ротенбург (Горна Лужица) (германски: Rothenburg/Oberlausitz, горнолужички: Rózbork) — мал лужички град во источна Саксонија, Германија, на реката Лужичка Ниса, на самата германско-полска граница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)