Прејди на содржината

Фиркирхен (Саксонија)

Координати: 51°11′34″N 14°44′51″E / 51.19278° СГШ; 14.74750° ИГД / 51.19278; 14.74750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фиркирхен
Црква во Фиркирхен
Црква во Фиркирхен
Црква во Фиркирхен
Грб на Фиркирхен
Фиркирхен (Саксонија) во рамките на Германија
Фиркирхен (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Рајхенбах
Месни единици 10
Градоначалник Андреас Недо
Основни податоци
Површина 35,32 км2
Надм. височина 250 м
Население 1.645 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02894
Повик. бр. 035827
Портал www.vierkirchen.com
Местоположба на Фиркирхен во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°11′34″N 14°44′51″E / 51.19278° СГШ; 14.74750° ИГД / 51.19278; 14.74750

Фиркирхен (германски: Vierkirchen) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)