Лојтерсдорф (Горна Лужица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лојтерсдорф
Црква во Лојтерсдорф
Црква во Лојтерсдорф
Црква во Лојтерсдорф
Лојтерсдорф (Горна Лужица) во рамките на Германија
Лојтерсдорф (Горна Лужица)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Месни единици 6
Градоначалник Бруно Шолце (ДХС)
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 392 м
Население 3.499 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 206 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02794
Повик. бр. 03586 / 035842
Портал www.leutersdorf.de
Местоположба на Лојтерсдорф во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 50°57′20″N 14°39′10″E / 50.95556° СГШ; 14.65278° ИГД / 50.95556; 14.65278Координати: 50°57′20″N 14°39′10″E / 50.95556° СГШ; 14.65278° ИГД / 50.95556; 14.65278

Лојтерсдорф (германски: Leutersdorf) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)