Креба-Нојдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Креба-Нојдорф/Крјебла-Нова Вјес

Kreba-Neudorf/Chrjebja-Nowa Wjes

Црква во Креба
Црква во Креба
Креба-Нојдорф/Крјебла-Нова Вјес is located in Германија
Креба-Нојдорф/Крјебла-Нова Вјес
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Ричен
Месни единици 4
Градоначалник Дирк Лутер (ДХС)
Основни податоци
Површина 31,62 км2
Надм. височина 143 м
Население 856 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02906
Повик. бр. 035893
Портал www.kreba-neudorf.de
Местоположба на Креба-Нојдорф/Крјебла-Нова Вјес во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°20′30″N 14°41′30″E / 51.34167° СГШ; 14.69167° ИГД / 51.34167; 14.69167Координати: 51°20′30″N 14°41′30″E / 51.34167° СГШ; 14.69167° ИГД / 51.34167; 14.69167

Креба-Нојдорф (германски: Kreba-Neudorf) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)