Прејди на содржината

Гросшвајдниц

Координати: 51°4′30″N 14°38′40″E / 51.07500° СГШ; 14.64444° ИГД / 51.07500; 14.64444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросшвајдниц
Поглед кон Гросшвајдниц
Поглед кон Гросшвајдниц
Поглед кон Гросшвајдниц
Гросшвајдниц во рамките на Германија
Гросшвајдниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Лебау
Месни единици 2
Градоначалник Томас Коницни
Основни податоци
Површина 7,30 км2
Надм. височина 304 м
Население 1.263 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 173 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02708
Повик. бр. 03585
Портал www.grossschweidnitz.de
Местоположба на Гросшвајдниц во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°4′30″N 14°38′40″E / 51.07500° СГШ; 14.64444° ИГД / 51.07500; 14.64444

Гросшвајдниц (германски: Großschweidnitz) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)