Прејди на содржината

Бернштат на Ајген

Координати: 51°2′45″N 14°49′35″E / 51.04583° СГШ; 14.82639° ИГД / 51.04583; 14.82639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бернштат на Ајген
Музеј во Бернштат
Музеј во Бернштат
Музеј во Бернштат
Грб на Бернштат на Ајген
Бернштат на Ајген во рамките на Германија
Бернштат на Ајген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Бернштат/Шенау-Берцдорф
Градоначалник Гунтер Ланге
Основни податоци
Површина 51,89 км2
Надм. височина 231 м
Население 3.298 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02748
Повик. бр. 035874
Портал www.bernstadt.info
Местоположба на градот Бернштат на Ајген во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°2′45″N 14°49′35″E / 51.04583° СГШ; 14.82639° ИГД / 51.04583; 14.82639

Бернштат на Ајген (германски: Bernstadt auf dem Eigen) — град во округот Герлиц, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 16 километри северно од Цитау и 16 километри југозападно од Герлиц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)