Габленц (Саксонија)

Координати: 51°32′8″N 14°39′54″E / 51.53556° СГШ; 14.66500° ИГД / 51.53556; 14.66500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Габленц/Јаблоњц

Gablenz/Jabłońc

Црква во Габленц
Црква во Габленц
Црква во Габленц
Габленц (Саксонија) во рамките на Германија
Габленц (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Бад Мускау
Месни единици 3
Градоначалник Лотар Каргер
Основни податоци
Површина 14,65 км2
Надм. височина 150 м
Население 1.607 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02953
Повик. бр. 03576
Местоположба на Габленц/Јаблоњц во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°32′8″N 14°39′54″E / 51.53556° СГШ; 14.66500° ИГД / 51.53556; 14.66500

Габленц (германски: Gablenz, горнолужички: Jabłońc) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)