Најсеауе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Најсеауе

Neißeaue

Црква во Цодел
Црква во Цодел
Црква во Цодел
Грб на Најсеауе
Најсеауе во рамките на Германија
Најсеауе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Вајсер Шепс/Најсе
Месни единици 8
Градоначалник Ернст Евалд
Основни податоци
Површина 47,29 км2
Надм. височина 170 м
Население 1.719 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02829
Повик. бр. 035820
Портал neisseaue.de
Местоположба на Најсеауе во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°14′50″N 14°58′30″E / 51.24722° СГШ; 14.97500° ИГД / 51.24722; 14.97500Координати: 51°14′50″N 14°58′30″E / 51.24722° СГШ; 14.97500° ИГД / 51.24722; 14.97500

Најсеауе (германски: Neißeaue) или Нисова Лучина (горнолужички: Nysowa łučina) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Најисточната точка во Германија се наоѓа во рамките на општината, во селото Дешка, околу 7,5 километри североисточно од Најсеауе, најисточното населено место во Германија.

Од создавањето на Германија во 1871 г. до Втората светска војна, оваа чест ја имало селото Ширвинт (денес Кутузово) во Источна Прусија.

Населени места[уреди | уреди извор]

Опшината има осум населени места, тука дадени со нивното население во 2018 г.:[2]

Населено место Население
Германски Горнолужички
Дешка Дешко 273
Грос Крауша Крушов 338
Емерихсвалде 13
Калтвасер Стуѓењка 223
Клајн Крауша Крушовк 87
Ној Крауша Нови Крушов 101
Центендорф Шќeњц 150
Цодел Заѕјел 539
Вкупно 1.724

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. „Wissenswertes über die Gemeinde“. Посетено на 10 јули 2020. Занемарен непознатиот параметар |hrsg= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]