Требендорф

Координати: 51°31′35″N 14°33′40″E / 51.52639° СГШ; 14.56111° ИГД / 51.52639; 14.56111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Требендорф/Трјебин

Trebendorf/Trjebin

Авионски поглед кон Требендорф
Авионски поглед кон Требендорф
Авионски поглед кон Требендорф
Требендорф/Трјебин во рамките на Германија
Требендорф/Трјебин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Шлајфе
Месни единици 2
Градоначалник Валдемар Локке
Основни податоци
Површина 31,95 км2
Надм. височина 126 м
Население 831 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02959
Повик. бр. 035773
Портал www.trebendorf.de
Местоположба на Требендорф/Трјебин во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°31′35″N 14°33′40″E / 51.52639° СГШ; 14.56111° ИГД / 51.52639; 14.56111

Требендорф (германски: Trebendorf, горнолужички: Trjebin) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)