Кодерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кодерсдорф
Улица во Кодерсдорф
Улица во Кодерсдорф
Кодерсдорф is located in Германија
Кодерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Вајсер Шепс/Најсе
Месни единици 3
Градоначалник Рене Шене
Основни податоци
Површина 42,27 км2
Надм. височина 328 м
Население 2.387 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02923
Повик. бр. 035825
Портал www.kodersdorf.de
Местоположба на Кодерсдорф во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°14′37″N 14°53′20″E / 51.24361° СГШ; 14.88889° ИГД / 51.24361; 14.88889Координати: 51°14′37″N 14°53′20″E / 51.24361° СГШ; 14.88889° ИГД / 51.24361; 14.88889

Кодерсдорф (германски: Kodersdorf) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Таа е позната по сообраќајната раскрсница на автопатот А4.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)