Маркерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маркерсдорф
Црква во Маркерсдорф
Црква во Маркерсдорф
Грб на Маркерсдорф
Маркерсдорф is located in Германија
Маркерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Месни единици 7
Градоначалник Томас Кнак
Основни податоци
Површина 62,39 км2
Надм. височина 242 м
Население 3.891 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02829
Повик. бр. 035829
Портал www.markersdorf.de
Местоположба на Маркерсдорф во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°8′N 14°53′E / 51.133° СГШ; 14.883° ИГД / 51.133; 14.883Координати: 51°8′N 14°53′E / 51.133° СГШ; 14.883° ИГД / 51.133; 14.883

Маркерсдорф (германски: Markersdorf) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)