Хорка

Координати: 51°18′N 14°54′E / 51.300° СГШ; 14.900° ИГД / 51.300; 14.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хорка
Црква во Хорка
Црква во Хорка
Црква во Хорка
Грб на Хорка
Хорка во рамките на Германија
Хорка
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Вајсер Шепс/Најсе
Месни единици 3
Градоначалник Кристијан Ничке
Основни податоци
Површина 40,79 км2
Надм. височина 164 м
Население 1.673 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02923
Повик. бр. 035892
Портал www.horka.de
Местоположба на Хорка во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°18′N 14°54′E / 51.300° СГШ; 14.900° ИГД / 51.300; 14.900

Хорка (германски: Horka) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)