Лавалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лавалде
Замок во Клајн Деза
Замок во Клајн Деза
Лавалде is located in Германија
Лавалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Лебау
Месни единици 3
Градоначалник Надја Кнешке
Основни податоци
Површина 14,53 км2
Надм. височина 314 м
Население 1.808 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02708
Повик. бр. 03585
Портал www.lawalde.de
Местоположба на Лавалде во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°4′44″N 14°36′5″E / 51.07889° СГШ; 14.60139° ИГД / 51.07889; 14.60139Координати: 51°4′44″N 14°36′5″E / 51.07889° СГШ; 14.60139° ИГД / 51.07889; 14.60139

Лавалде (германски: Lawalde) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]