Шенау-Берцдорф

Координати: 51°3′47″N 14°53′6″E / 51.06306° СГШ; 14.88500° ИГД / 51.06306; 14.88500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенау-Берцдорф
Поглед кон Шенау-Берцдорф
Поглед кон Шенау-Берцдорф
Поглед кон Шенау-Берцдорф
Грб на Шенау-Берцдорф
Шенау-Берцдорф во рамките на Германија
Шенау-Берцдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Бернштат/Шенау-Берцдорф
Градоначалник Кристијан Хенел
Основни податоци
Површина 27,84 км2
Надм. височина 220 м
Население 1.469 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02899
Повик. бр. 035874
Портал schoenau-berzdorf.de
Местоположба на Шенау-Берцдорф во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°3′47″N 14°53′6″E / 51.06306° СГШ; 14.88500° ИГД / 51.06306; 14.88500

Шенау-Берцдорф (германски: Schönau-Berzdorf) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)