Герлиц (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Герлиц
Landkreis Görlitz

округ
Знаме на Герлиц Landkreis GörlitzГрб на Герлиц Landkreis Görlitz
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
СедиштеГерлиц
Површина
 • Вкупна2,106 км2 (813 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно250.558
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.GR, LÖB, NOL, NY, WSW, ZI
Мреж. местоhttp://www.kreis-görlitz.de

Герлиц (германски: Landkreis Görlitz) — округ во Саксонија, Германија. Именуван е по неговиот главен град Герлиц. Се граничи (од запад надесно) со округот Бауцен, сојузната покраина Бранденбург, со Полска и Чешка.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан во август 2008 со спојување на трите помали окрузи: округот Лебау-Цитау, Долношлеска Горна Лужица и слободниот град Герлиц.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се состои од југоисточниот дел на Лужица и западниот дел од Шлеска, вклучувајќи дел од Лужичките Возвишенија. Лужичка Ниса создава дел од источната граница, додека Шпре тече низ западниот дел на округот.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот на округот Герлиц содржи симболи од државите кои некогаш владееле со округот. Црниот орел со полумесечина на градите се однесува на Шлеска. Крунисаниот лав со две опашки се однесува на Бохемија. Ѕидот се однесува на градот Бауцен и Горна Лужица и лисјата од липа се однесуваат на лужичката заедница.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Бад Мускау
 2. Бернштат на Ајген
 3. Еберсбах-Нојгерсдорф
 4. Герлиц
 5. Хернхут
 6. Лебау
 7. Нојзалца-Шпремберг
 8. Ниски
 9. Остриц
 10. Рајхенбах
 11. Ротенбург
 12. Зајфхенерсдорф
 13. Вајсвасер
 14. Цитау
 1. Бајерсдорф
 2. Бертсдорф-Херниц
 3. Боксберг
 4. Дирхенерсдорф
 5. Габленц
 6. Грос Дибен
 7. Гросшенау
 8. Гросшвајдниц
 9. Хенихен
 10. Хајневалде
 11. Хоендубрау
 12. Хорка
 13. Јонсдорф
 1. Кодерсдорф
 2. Кенигсхајн
 3. Котмар
 4. Краушвиц
 5. Креба-Нојдорф
 6. Лавалде
 7. Лојтерсдорф
 8. Маркерсдорф
 9. Мителхервигсдорф
 10. Мика
 11. Најсеауе
 12. Одервиц
 13. Олберсдорф
 1. Опах
 2. Ојбин
 3. Квицдорф ам Зе
 4. Ричен
 5. Розенбах
 6. Шлајфе
 7. Шенау-Берцдорф
 8. Шенбах
 9. Шепстал
 10. Требендорф
 11. Фиркирхен
 12. Валдхуфен
 13. Вајскајсел

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°10′N 14°50′E / 51.167° СГШ; 14.833° ИГД / 51.167; 14.833