Дирхенерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дирхенерсдорф
Грб на Дирхенерсдорф
Дирхенерсдорф во рамките на Германија
Дирхенерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Нојзалца-Шпремберг
Месни единици 2
Градоначалник Албрехт Губш
Основни податоци
Површина 10,67 км2
Надм. височина 396 м
Население 962 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02708
Повик. бр. 035872
Местоположба на Дирхенерсдорф во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°3′4″N 14°36′28″E / 51.05111° СГШ; 14.60778° ИГД / 51.05111; 14.60778Координати: 51°3′4″N 14°36′28″E / 51.05111° СГШ; 14.60778° ИГД / 51.05111; 14.60778

Дирхенерсдорф (германски: Dürrhennersdorf) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)