Прејди на содржината

Еберсбах-Нојгерсдорф

Координати: 51°0′N 14°36′E / 51.000° СГШ; 14.600° ИГД / 51.000; 14.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еберсбах-Нојгерсдорф
Црква во Еберсбах
Црква во Еберсбах
Црква во Еберсбах
Еберсбах-Нојгерсдорф во рамките на Германија
Еберсбах-Нојгерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Градски единици 2
Градоначалник Ферена Хергенредер (независна)
Основни податоци
Површина 20,42 км2
Население 11.679 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 572 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02730 (Еберсбах)
02727 (Нојгерсдорф)
Повик. бр. 03586
Портал www.ebersbach-neugersdorf.de
Местоположба на градот Еберсбах-Нојгерсдорф во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°0′N 14°36′E / 51.000° СГШ; 14.600° ИГД / 51.000; 14.600

Еберсбах-Нојгерсдорф (германски: Ebersbach-Neugersdorf) — град во округот Герлиц, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на границата со Чешка. Бил создаден на 1 јануари 2011 со спојување на поранешните општини Еберсбах и Нојгерсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)