Валдхуфен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валдхуфен
Валдхуфен
Валдхуфен
Валдхуфен
Валдхуфен во рамките на Германија
Валдхуфен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Диза
Градоначалник Хорст Брикнер
Основни податоци
Површина 58,64 км2
Надм. височина 163 м
Население 2.405 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02906
Повик. бр. 035827, 03588
Портал www.waldhufen.de
Местоположба на Валдхуфен во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°13′N 14°47′E / 51.217° СГШ; 14.783° ИГД / 51.217; 14.783Координати: 51°13′N 14°47′E / 51.217° СГШ; 14.783° ИГД / 51.217; 14.783

Валдхуфен (германски: Waldhufen) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)