Зајфхенерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зајфхенерсдорф
Грб на Зајфхенерсдорф
Зајфхенерсдорф во рамките на Германија
Зајфхенерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Градоначалник Карин Бернт (UBS)
Основни податоци
Површина 19,13 км2
Надм. височина 360 м
Население 3.622 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 189 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02782
Повик. бр. 03586
Портал seifhennersdorf.de
Местоположба на градот Зајфхенерсдорф во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 50°56′0″N 14°37′0″E / 50.93333° СГШ; 14.61667° ИГД / 50.93333; 14.61667Координати: 50°56′0″N 14°37′0″E / 50.93333° СГШ; 14.61667° ИГД / 50.93333; 14.61667

Зајфхенерсдорф (германски: Seifhennersdorf, горнолужички: Wodowe Hendrichecy) — гратче во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Се наоѓа на границата со Чешка и чешките градови Румбурк и Варнсдорф се сместени на самата граница на североисток и југ од градот.

Зајфхенерсдорф е 8 километри јужно од Еберсбах и 14 километри западно од Цитау.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на Втората светска војна, во градот се наоѓал подкамп на концентрациониот логор Флосенбирг.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Кристине О‘Киф. Концентрациони логори