Еберсбах (Герлиц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еберсбах
Место во Еберсбах-Нојгерсдорф
Административна зграда во Еберсбах
Административна зграда во Еберсбах
Грб на Еберсбах
Еберсбах (Герлиц) is located in Германија
Еберсбах (Герлиц)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Град Еберсбах-Нојгерсдорф
Основни податоци
Површина 14,89 км2
Надм. височина 382 м
Население 8.108  (31 декември 2009)
 - Густина 545 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02730
Повик. бр. 03586
Портал www.ebersbach-sa.de
Координати 51°0′30″N 14°35′7″E / 51.00833° СГШ; 14.58528° ИГД / 51.00833; 14.58528Координати: 51°0′30″N 14°35′7″E / 51.00833° СГШ; 14.58528° ИГД / 51.00833; 14.58528

Еберсбах (германски: Ebersbach) — поранешен град во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Се наоѓа 20 километри северозападно од Цитау и 23 километри југоисточно од Бауцен. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Еберсбах-Нојгерсдорф.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Еберсбах е збратимен со: