Боксберг (Саксонија)

Координати: 51°24′14″N 14°34′48″E / 51.40389° СГШ; 14.58000° ИГД / 51.40389; 14.58000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Боксберг/Хамор

Boxberg/Hamor

Евангелистичка црква во Клитен (Боксберг)
Евангелистичка црква во Клитен (Боксберг)
Евангелистичка црква во Клитен (Боксберг)
Грб на Боксберг/Хамор
Боксберг (Саксонија) во рамките на Германија
Боксберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Боксберг/Горна Лужица
Месни единици 18
Градоначалник Роланд Трунш
Основни податоци
Површина 217,02 км2
Надм. височина 129 м
Население 4.337 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02943
Повик. бр. 035774
Портал www.boxberg-ol.de
Местоположба на Боксберг/Хамор во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°24′14″N 14°34′48″E / 51.40389° СГШ; 14.58000° ИГД / 51.40389; 14.58000

Боксберг (исто така: Боксберг/Горна Лужица или германски: Boxberg/Oberlausitz, горнолужички: Hamor) — општина во округот Герлиц во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)