Квицдорф ам Зе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Квицдорф ам Зе
Поглед кон Квицдорф
Поглед кон Квицдорф
Квицдорф ам Зе во рамките на Германија
Квицдорф ам Зе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Диза
Месни единици 5
Градоначалник Гинтер Холчке
Основни податоци
Површина 36,20 км2
Надм. височина 154 м
Население 1.244 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02906
Повик. бр. 03588
Портал www.quitzdorf-am-see.de
Местоположба на Квицдорф ам Зе во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°17′17″N 14°44′54″E / 51.28806° СГШ; 14.74833° ИГД / 51.28806; 14.74833Координати: 51°17′17″N 14°44′54″E / 51.28806° СГШ; 14.74833° ИГД / 51.28806; 14.74833

Квицдорф ам Зе (германски: Quitzdorf am See) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Именувана е по селото Квицдорф, кое било напуштено во 1969 за да се обезбеди простор за вештачко езеро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)