Котмар

Координати: 51°1′N 14°39′E / 51.017° СГШ; 14.650° ИГД / 51.017; 14.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Котмар
Црква во Котмар
Црква во Котмар
Црква во Котмар
Котмар во рамките на Германија
Котмар
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Основни податоци
Површина 47,16 км2
Надм. височина 368 м
Население 7.206 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 153 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02708, 02739
Повик. бр. 03585, 03586, 035875
Портал gemeinde-kottmar.de
Местоположба на Котмар во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°1′N 14°39′E / 51.017° СГШ; 14.650° ИГД / 51.017; 14.650

Котмар (германски: Kottmar) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Била создадена на 1 јануари 2013 со спојување на општините Ајбау, Нидеркунерсдорф и Оберкунерсдорф.[2] Името го добила по планината Котмар (583 м).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Медија-сервис на покраината Саксонија, 10 март 2013