Ајбау

Координати: 50°58′53″N 14°39′33″E / 50.98139° СГШ; 14.65917° ИГД / 50.98139; 14.65917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајбау
Место во Котмар
Железничка станица во Ајбау
Железничка станица во Ајбау
Железничка станица во Ајбау
Грб на Ајбау
Ајбау во рамките на Германија
Ајбау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општина Котмар
Место единици 3
Основни податоци
Површина 17,37 км2
Надм. височина 368 м
Население 4.481  (31 декември 2011)
 - Густина 258 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02739
Повик. бр. 03586
Портал www.eibau.de
Координати 50°58′53″N 14°39′33″E / 50.98139° СГШ; 14.65917° ИГД / 50.98139; 14.65917

Ајбау (германски: Eibau) — поранешна општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Ајбау е познат по Eibauer Schwarzbier (црно пиво), произведувано од Münch-Bräu Eibau. Од 1 јануари 2013 е споен со Нидеркунерсдорф и Оберкунерсдорф и заедно ја создале новата општина Котмар.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]