Оберкунерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оберкунерсдорф
Место во Котмар
Obercunnersdorf Umgebindehaeuser.JPG
Грб на Оберкунерсдорф
Оберкунерсдорф is located in Германија
Оберкунерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општина Котмар
Основни податоци
Површина 15,62 км2
Надм. височина 358 м
Население 2.029  (31 декември 2011)
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02708
Повик. бр. 035875
Портал www.obercunnersdorf.de
Координати 51°1′52″N 14°40′20″E / 51.03111° N; 14.67222° E / 51.03111; 14.67222Координати: 51°1′52″N 14°40′20″E / 51.03111° N; 14.67222° E / 51.03111; 14.67222

Оберкунерсдорф (германски: Obercunnersdorf) — поранешна општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 е споена со Ајбау и Нидеркунерсдорф и заедно ја создале новата општина Котмар.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]