Нидеркунерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нидеркунерсдорф
Место во Котмар
Црква во Нидеркунерсдорф
Црква во Нидеркунерсдорф
Нидеркунерсдорф is located in Германија
Нидеркунерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општина Котмар
Место единици 3
Основни податоци
Површина 14,17 км2
Надм. височина 348 м
Население 1.576  (31 декември 2011)
 - Густина 111 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02708
Повик. бр. 035875
Портал niedercunnersdorf.eu
Координати 51°02′59″N 14°39′39″E / 51.04972° СГШ; 14.66083° ИГД / 51.04972; 14.66083Координати: 51°02′59″N 14°39′39″E / 51.04972° СГШ; 14.66083° ИГД / 51.04972; 14.66083

Нидеркунерсдорф (германски: Niedercunnersdorf) — поранешна општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 е споена Ајбау и Оберкунерсдорф и заедно ја создале новата општина Котмар.[1]

Родени во Нидеркунерсдорф[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]