Хенихен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хенихен
Замок во Хенихен
Замок во Хенихен
Хенихен is located in Германија
Хенихен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Ротенбург
Месни единици 4
Градоначалник Маргита Шлабиц
Основни податоци
Површина 49,60 км2
Надм. височина 152 м
Население 1.232 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02923
Повик. бр. 035894
Местоположба на Хенихен во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°22′0″N 14°52′0″E / 51.36667° СГШ; 14.86667° ИГД / 51.36667; 14.86667Координати: 51°22′0″N 14°52′0″E / 51.36667° СГШ; 14.86667° ИГД / 51.36667; 14.86667

Хенихен (германски: Hähnichen) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Окрузите Кволсдорф, Шпре и Требус се составен дел од општината. Црквата во Хенихен, повторно изградена во 1708/09, била првпат спомената во 1436.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)