Хајневалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајневалде
Портата на стариот замок
Портата на стариот замок
Грб на Хајневалде
Хајневалде is located in Германија
Хајневалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Гросшенау-Валтерсдорф
Градоначалник Јирген Валтер
Основни податоци
Површина 12,96 км2
Надм. височина 322 м
Население 1.511 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02779
Повик. бр. 035841
Портал www.hainewalde.de
Местоположба на Хајневалде во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 50°54′20″N 14°42′0″E / 50.90556° СГШ; 14.70000° ИГД / 50.90556; 14.70000Координати: 50°54′20″N 14°42′0″E / 50.90556° СГШ; 14.70000° ИГД / 50.90556; 14.70000

Хајневалде (германски: Hainewalde) — општина во Германија на реката Мандау, во Саксонија и округот Герлиц, историски припаѓа на регионот Лужица. Општината е дел од административното партнерство Гросшенау-Валтерсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]