Лужица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Статијава се однесува на област во Средна Европа. За селото во Егејска Македонија, погл. Лужица (Берско).
Географска положба на Лужица

Лужица (германски: Lausitz, горнолужички: Łužica, долнолужички: Łužyca, полски: Łużyce, чешки: Lužice) — историска област во Средна Европа. Се протега од реките Бубр и Квиса на исток до долината на Елба на запад, денес сместена во рамките на германските покраини Саксонија и Бранденбург, како и во Долношлеското и Лубушкото Војводство во западна Полска. По освојувањето на источна Германија од Црвената армија и поделбата во 1945, источниот дел на Лужица долж реката Лужичка Ниса припаднал на Полска.

Името потекнува од лужичкиот збор luzicy, кој означува „мочуришта“.

Поважни градови во Горна Лужица се Бауцен, Герлиц, Цитау, Лебау, Каменц, Лубањ, Бишофсверда, Хернхут, Хојерсверда и Бад Мускау. Во Долна Лужица поважни места се Котбус, Ајзенхитенштат, Либен, Либенау, Шпремберг, Финстервалде, Зенфтенберг и Жари.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]