Мандау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мандау близу Цитау

Мандау (чешки: Mandava, германски: Mandau) — река во регионот Чешка (Чешка Република) и Саксонија (Германија), која е долга 40,9 километри.

Потекнува од повеќе извори северно од Волфсберг (чешки: Vlčí hora, германски: Wolfsberg) во Шлукхов Хок, која се влева во Пански (германски: Herrnwalde). Мандау тече кон југоисток низ Румбурк (Румбург, Чешка), Зајфхенерсдорф (Саксонија, Горна Лужица) и Варнсдорф (Чешка). Потоа тече кон исток низ другиот дел на Горна Лужица, каде Лаузур ѝ се придружува во Гросшенау, од Хајневалде низ Рошертал и Мителхервигсдорф, каде се влева Ландвасер и на крај доаѓа во Цитау, каде источно од градот се влева во Лужичка Ниса.

Координати: 50°54′N 14°50′E / 50.900° СГШ; 14.833° ИГД / 50.900; 14.833