Бајерсдорф (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бајерсдорф
Умгебиндехаус
Умгебиндехаус
Грб на Бајерсдорф
Бајерсдорф (Саксонија) is located in Германија
Бајерсдорф (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Опах-Бајерсдорф
Месни единици 5
Градоначалник Матијас Рудолф
Основни податоци
Површина 6,44 км2
Надм. височина 384 м
Население 1.129 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 175 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02736
Повик. бр. 035872
Местоположба на Бајерсдорф во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°04′17″N 14°32′7″E / 51.07139° СГШ; 14.53528° ИГД / 51.07139; 14.53528Координати: 51°04′17″N 14°32′7″E / 51.07139° СГШ; 14.53528° ИГД / 51.07139; 14.53528

Бајерсдорф (германски: Beiersdorf, горнолужички: Bejerecy) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)