Краушвиц

Координати: 51°31′N 14°42′E / 51.517° СГШ; 14.700° ИГД / 51.517; 14.700
Од Википедија — слободната енциклопедија
Краушвиц/Крушвица

Krauschwitz/Krušwica

Грб на Краушвиц/Крушвица
Краушвиц во рамките на Германија
Краушвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Месни единици 7
Градоначалник Ридигер Менх
Основни податоци
Површина 106,62 км2
Надм. височина 119 м
Население 3.405 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02957
Повик. бр. 035771
Портал www.krauschwitz.de
Местоположба на Краушвиц/Крушвица во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°31′N 14°42′E / 51.517° СГШ; 14.700° ИГД / 51.517; 14.700

Краушвиц (германски: Krauschwitz, горнолужички: Krušwica) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија на граница со Полска. Се наоѓа на западните брегови на реката Лужичка Ниса, јужно од Бад Мускау. Општината била основана на 1 јануари 1994 со спојување на селата Клајн Прибус, Краушвиц, Пехерн, Подроше, Загар, Скерберсдорф и Вердек.

Парохиска црква во Пехерн

Населбата Kruswica, на горнолужички: Krušwa („круша“), била првпат спомената во 1400. Поголемиот дел од областа припаѓала на грофовијата Мускау во Горна Лужица, освет селото Пехерн (Pěchč), кое - заедно со напуштеното Нојдорф - го образувале најзападниот дел од Шлеското Војводство — Жагањ.

Кај Подроше (Podroždź) — патниот граничен премин до полското село Пжевуз.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)