Краушвиц (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Краушвиц
Место во Тојхерн
Црквата во Краушвиц
Црквата во Краушвиц
Краушвиц (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Краушвиц (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Тојхерн
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 219 м
Население 565  (31 декември 2009)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06682
Повик. бр. 034443
Портал www.teucherner-land.de
Координати 51°7′N 11°58′E / 51.117° СГШ; 11.967° ИГД / 51.117; 11.967Координати: 51°7′N 11°58′E / 51.117° СГШ; 11.967° ИГД / 51.117; 11.967

Краушвиц (германски: Krauschwitz) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Тојхерн.

Галерија[уреди | уреди извор]