Прејди на содржината

Горна Лужица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Горна Лужица, како што го нацртал Уго Герард Штрхл

Горна Лужица е област во источниот дел на Германија со главно седиште во Бауцен (Будишин). Областа е двојазична, со оглед на тоа дека тука живеат Лужички Срби кои зборуваат свој словенски јазик — горнолужичкиот.

Поврзано[уреди | уреди извор]