Рајхенбах (Горна Лужица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајхенбах
Библиотека во Рајхенбах
Библиотека во Рајхенбах
Библиотека во Рајхенбах
Грб на Рајхенбах
Рајхенбах (Горна Лужица) во рамките на Германија
Рајхенбах (Горна Лужица)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Рајхенбах
Градски единици 5
Градоначалник Андреас Беер (ДХС)
Основни податоци
Површина 62,59 км2
Надм. височина 134 м
Население 4.915 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02894
Повик. бр. 035828
Портал www.reichenbach-ol.com
Местоположба на градот Рајхенбах во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°8′30″N 14°48′0″E / 51.14167° СГШ; 14.80000° ИГД / 51.14167; 14.80000Координати: 51°8′30″N 14°48′0″E / 51.14167° СГШ; 14.80000° ИГД / 51.14167; 14.80000

Рајхенбах или Рајхенбах (Горна Лужица) (германски: Reichenbach/O.L., горнолужички: Rychbach) — град во округот Герлиц, во источниот дел на сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа близу Герлиц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)