Олберсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олберсдорф
Поглед на Олберсдорф
Поглед на Олберсдорф
Олберсдорф is located in Германија
Олберсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Олберсдорф
Месни единици 5
Градоначалник Андреас Ферстер
Основни податоци
Површина 15,16 км2
Надм. височина 273 м
Население 4.550 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 300 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02785
Повик. бр. 03583
Портал www.olbersdorf.de
Местоположба на Олберсдорф во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 50°52′0″N 14°46′0″E / 50.86667° СГШ; 14.76667° ИГД / 50.86667; 14.76667Координати: 50°52′0″N 14°46′0″E / 50.86667° СГШ; 14.76667° ИГД / 50.86667; 14.76667

Олберсдорф (германски: Olbersdorf) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)