Гросшенау (Саксонија)

Координати: 50°53′47″N 14°39′44″E / 50.89639° СГШ; 14.66222° ИГД / 50.89639; 14.66222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросшенау
Општинско собрание во Гросшенау
Општинско собрание во Гросшенау
Општинско собрание во Гросшенау
Грб на Гросшенау
Гросшенау (Саксонија) во рамките на Германија
Гросшенау (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Гросшенау-Валтерсдорф
Основни податоци
Површина 23,87 км2
Надм. височина 350 м
Население 5.335 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 224 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02779
Повик. бр. 035841
Портал www.grossschoenau.de
Местоположба на Гросшенау во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 50°53′47″N 14°39′44″E / 50.89639° СГШ; 14.66222° ИГД / 50.89639; 14.66222

Гросшенау (германски: Großschönau) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Се наоѓа во пограничниот регион со Чешка. Бил познат како центар на фабричкото производство на дамаст во Горна Лужица до крајот на 1980-тите. Оттогаш се свртел кон туризмот.

Во близина на градот се наоѓа историска бања, која обновена и денес работи. Опремена е со затворен базен, сауна, кампови и апартмани. Градот е почетна точка за планинарите и велосипедистите, кои се желни за открување на обете страни на чешко-германската погранична област. Врвот Лауше (793 м) се наоѓа во општината Валтерсдорф и се забележува дека е највисок врв на Лужичките Планини.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Гросшенау е поврзан со соседниот чешки град Варнсдорф. Железничката станица во Гросшенау нуди три национални врски со Полска, Чешка и Германија, бидејќи градот е дел од постоечкиот еврорегион. Бидејќи сите три земји се дел од Шенген-зоната, сите гранични премини и контроли се отстранети.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)