Лужички Планини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лужички Планини
Планински масив
Пејзаж во планините
Земји Германија, Чешка
Подрачје Саксонија, Бохемија
Дел од Западни Судети
Највисока точка Луж/Лауше
 - височина 793 м
 - координати 50°50′56″N 14°38′49″E / 50.84889° N; 14.64694° E / 50.84889; 14.64694
Геологија Песочник, Гранит
Поделба на Судетите
Поделба на Судетите

Лужичките Планини[1] (чешки: Lužické hory, германски: Lausitzer Gebirge) се планински масив од Западните Судети, кои се наоѓаат во југоисточната граница на Германија со Чешка, источно од реката Елба, продолжување на масивот Рудните Планини западно од долината Елба. Планините во северниот, германски дел, се наречени Цитауски Планини.

Самите Лужички Планини се западно продолжување на масивот Судети помеѓу Шлеска на север и Чешка и Моравија на југ, кои на исток се придружуваат на Карпатите, кај Морависката порта. Соседниот ридски регион на северозапад е наречен Лужички Висорамнини.

Лауше од север

Највисокиот врв е Lausche (Luž) 793 м. Други познати врвови ги вклучуваат Pěnkavčí vrch (Finkenkoppe) 792 м, Jedlová (Tannenberg) 774 м, Klíč (Kleis) 760 м, Hvozd (Hochwald) 750 м и Studenec (Kaltenberg) 736 м.

Познати планини[уреди | уреди извор]

Pěnkavčí vrch (Finkenkoppe)
Поглед на Клајс во зима

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lusatian Mountains at www.luzicke-hory.cz. Accessed on 29 Apr 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Германски централни висорамнини