Грос Дибен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Дибен/Џевин

Groß Düben/Dźěwin

Авионски поглед кон Грос Дибен
Авионски поглед кон Грос Дибен
Грос Дибен/Џевин во рамките на Германија
Грос Дибен/Џевин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Шлајфе
Градоначалник Хелмут Крауц
Основни податоци
Површина 14,56 км2
Надм. височина 132 м
Население 1.070 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02959
Повик. бр. 035773
Портал www.gross-dueben.de
Местоположба на Грос Дибен/Џевин во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°34′0″N 14°34′0″E / 51.56667° СГШ; 14.56667° ИГД / 51.56667; 14.56667Координати: 51°34′0″N 14°34′0″E / 51.56667° СГШ; 14.56667° ИГД / 51.56667; 14.56667

Грос Дибен (германски: Groß Düben) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)