Остриц

Координати: 51°0′53″N 14°55′56″E / 51.01472° СГШ; 14.93222° ИГД / 51.01472; 14.93222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Остриц
Авионски поглед кон Остриц
Авионски поглед кон Остриц
Авионски поглед кон Остриц
Грб на Остриц
Остриц во рамките на Германија
Остриц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Градоначалник Марион Пранге
Основни податоци
Површина 23 км2
Надм. височина 207 м
Население 2.215 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 96 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02899
Повик. бр. 035823
Портал www.ostritz.de
Местоположба на градот Остриц во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°0′53″N 14°55′56″E / 51.01472° СГШ; 14.93222° ИГД / 51.01472; 14.93222

Остриц (германски: Ostritz) — град во округот Герлиц, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на граница со Полска, на левиот брег на Лужичка Ниса, 16 километри јужно од Герлиц.

Во неодамнешните години, градот станал познат за неговите напори за рециклирање и еколошката обновлива енергија.[2]

Исто така, во него се наоѓа и систерцискиот манастир од 13-от век, Опатија Свети Маринтал[3], која сè уште се наоѓа.

Еден интересен факт околу градот е околу географијата на неговата железничка станица, која се наоѓа во селото Крзевина. Таа е дел од железничката линија Герлиц-Цитау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-02-05. Посетено на 2012-02-27.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-01-26. Посетено на 2012-02-27.