Нојзалца-Шпремберг

Координати: 51°2′20″N 14°31′46″E / 51.03889° СГШ; 14.52944° ИГД / 51.03889; 14.52944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојзалца-Шпремберг
Црква во Шпремберг
Црква во Шпремберг
Црква во Шпремберг
Грб на Нојзалца-Шпремберг
Нојзалца-Шпремберг во рамките на Германија
Нојзалца-Шпремберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Нојзалца-Шпремберг
Градски единици 4
Градоначалник Матијас Леман (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,89 км2
Надм. височина 325 м
Население 3.264 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02742
Повик. бр. 035872
Портал www.neusalza-spremberg.de
Местоположба на градот Нојзалца-Шпремберг во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°2′20″N 14°31′46″E / 51.03889° СГШ; 14.52944° ИГД / 51.03889; 14.52944

Нојзалца-Шпремберг (германски: Neusalza-Spremberg) — град во округот Герлиц, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на границата со Чешка, на реката Шпре, 6 километри северозападно од Еберсбах и 17 километри југоисточно од Бауцен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)