1201

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1201 г.  во други календари
Грегоријански календар 1201
MCCI
Ab urbe condita 1954
Асирски календар 5951
Бахајски календар -643–-642
Бенгалски календар 608
Берберски календар 2151
Будистички календар 1745
Бурмански календар 563
Византиски календар 6709–6710
Еврејски календар 4961–4962
Ерменски календар 650
ԹՎ ՈԾ
Етиопски календар 1193-1194
Игбоански календар 201–202
Ирански календар 579–580
Исламски календар 597–598
Јулијански календар 1201    MCCI
Кинески календар 庚申年月日
(3837/3897)
— до —
辛酉年月日
(3838/3898)
Коптски календар 917–918
Корејски календар 3534
Календар Мингуо 711 пред РК
民前711年
Селевкидски календар 1512–1513
Тајландски сончев календар 1744
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1257–1258
 - Шака самват 1123–1124
 - Кали југа 4302–4303
Холоценски календар 11201
Џуче-календар нема (пред 1912)

1201 (MCCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1201. година од новата ера, 201. од вториот милениум, 1. од 13 век и втора од 1200-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6709 и 6710 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5951 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4961 и 4962 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1954.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1201. година се протега во 3837 и 3838, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3897 и 3898 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1744. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 597 и 598 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]