1226

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1226 г.  во други календари
Грегоријански календар 1226
MCCXXVI
Ab urbe condita 1979
Асирски календар 5976
Бахајски календар -618–-617
Бенгалски календар 633
Берберски календар 2176
Будистички календар 1770
Бурмански календар 588
Византиски календар 6734–6735
Еврејски календар 4986–4987
Ерменски календар 675
ԹՎ ՈՀԵ
Етиопски календар 1218-1219
Игбоански календар 226–227
Ирански календар 604–605
Исламски календар 622–624
Јулијански календар 1226    MCCXXVI
Кинески календар 乙酉年月日
(3862/3922)
— до —
丙戌年月日
(3863/3923)
Коптски календар 942–943
Корејски календар 3559
Календар Мингуо 686 пред РК
民前686年
Селевкидски календар 1537–1538
Тајландски сончев календар 1769
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1282–1283
 - Шака самват 1148–1149
 - Кали југа 4327–4328
Холоценски календар 11226
Џуче-календар нема (пред 1912)

1226 (MCCXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1226. година од новата ера, 226. од вториот милениум, 26. од 13 век и седма од 1220-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6734 и 6735 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5976 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4986 и 4987 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1979.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1226. година се протега во 3862 и 3863, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3922 и 3923 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1769. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 622 и 624 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dell'Umbria, Alèssi (2006). Histoire universelle de Marseille. De l'an mil à l'an deux mille. Marseille: Agone. стр. 19. ISBN 2-7489-0061-8. 
  2. Picard, Christophe (2000). Le Portugal musulman (VIIIe-XIIIe siècle. L'Occident d'al-Andalus sous domination islamique. Paris: Maisonneuve & Larose. стр. 110. ISBN 2-7068-1398-9. 
  3. Tristan et Iseult. Paris: Gallimard. 1995. ISBN 2-07-011335-3. http://www.la-pleiade.fr/Catalogue/GALLIMARD/Bibliotheque-de-la-Pleiade/Tristan-et-Yseut.