1238

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1238 г.  во други календари
Грегоријански календар 1238
MCCXXXVIII
Ab urbe condita 1991
Асирски календар 5988
Бахајски календар -606–-605
Бенгалски календар 645
Берберски календар 2188
Будистички календар 1782
Бурмански календар 600
Византиски календар 6746–6747
Еврејски календар 4998–4999
Ерменски календар 687
ԹՎ ՈՁԷ
Етиопски календар 1230-1231
Игбоански календар 238–239
Ирански календар 616–617
Исламски календар 635–636
Јулијански календар 1238    MCCXXXVIII
Кинески календар 丁酉年月日
(3874/3934)
— до —
戊戌年月日
(3875/3935)
Коптски календар 954–955
Корејски календар 3571
Календар Мингуо 674 пред РК
民前674年
Селевкидски календар 1549–1550
Тајландски сончев календар 1781
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1294–1295
 - Шака самват 1160–1161
 - Кали југа 4339–4340
Холоценски календар 11238
Џуче-календар нема (пред 1912)

1238 (MCCXXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1238. година од новата ера, 238. од вториот милениум, 38. од 13 век и деветта од 1230-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6746 и 6747 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5988 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4998 и 4999 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1991.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1238. година се протега во 3874 и 3875, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3934 и 3935 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1781. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 635 и 636 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По место[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ed., Elizabeth Ewan (2006). The biographical dictionary of Scottish women : from the earliest times to 2004 (Reprinted. издание). Edinburgh: Edinburgh Univ. Press. стр. 400. ISBN 0-7486-1713-2.