Прејди на содржината

Валенсија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Валенсија — главниот град на истоимената шпанска покраина Валенсија. Валенсија е третиот град по големина во Шпанија и 21 најголем во Европската Унија. Градот зафаќа дел од индустриската зона Коста дел Азахар.

Според статистикта од 2021, Валенсија има население од 792,492 жители[1]. Популацијата на градското подрачје (со околните мали градови) — 1,595,000 според пописот од 2021[2]. Од 2023 година градоначалник на Валенсија е Марија Хосе Катала.[3]

  1. "Total. València. Todas las edades. Dato base. 2022". Instituto Nacional de Estadística. Retrieved 4 July 2023.
  2. World Urban Areas Архивирано на 3 мај 2018 г.Demographia, 04.2018
  3. 324cat (2023-06-17). „El PP enforteix el seu poder territorial al País Valencià i les Illes“. CCMA (каталонски). Посетено на 2023-06-22.