Прејди на содржината

Бенахебер

Координати: 39°44′12″N 1°6′0″W / 39.73667° СГШ; 1.10000° ЗГД / 39.73667; -1.10000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенахебер
Benagéber
Општина
Црква во Бенахебер
Црква во Бенахебер
Знаме на БенахеберГрб на Бенахебер
Бенахебер is located in Шпанија
Бенахебер
Бенахебер
Местоположба во Шпанија
Координати: 39°44′12″N 1°6′0″W / 39.73667° СГШ; 1.10000° ЗГД / 39.73667; -1.10000
Земја Шпанија
Автономна заедница Валенсија (автономна заедница)
ПокраинаВаленсија
ОкругЛос Серанос
Судски округЛирија
Управа
 • АлкалдРафаел Дарихо Ексамиља
Површина
 • Вкупна69,8 км2 (269 ми2)
Надм. вис.&10000000000000715000000715 м
Население (2008)
 • Вкупно156
 • Густина0,22/км2 (0,58/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.46173
Служб. јазицишпански
Мреж. местоМатична страница

Бенахебер (шпан. Benagéber) is a општина во округот Лос Серанос (авт. заедница Валенсија), Шпанија.